Znacznie częściej ubezpiecza się kredyty niż pożyczki, a zwłaszcza kredyty hipoteczne, gdzie w przypadku wkładu własnego poniżej 20% jest to nawet obowiązkowe. Nie oznacza to jednak, że zobowiązań pozabankowych nie można ubezpieczyć. Nie będziemy więc musieli w kryzysowej sytuacji martwić się ani my, ani nasz wierzyciel. Prokurator Generalny skierował skargę nadzwyczajną od prawomocnego nakazu zapłaty Sądu Rejonowego w Toruniu, Wydział I Cywilny z dnia 11 września 2015 roku.
Szanse na otrzymanie kredytu są większe, jeśli przedstawisz mocne zabezpieczenie. Jeśli masz nieruchomość – własną, firmową lub kogoś z rodziny – to może ona posłużyć za zabezpieczenie na czas spłaty kredytu. Możesz też liczyć na tańszy kredyt, ponieważ ten zabezpieczony hipoteką jest dla banku najbezpieczniejszy. Weksel może stanowić zabezpieczenie dla różnych kredytów i być niejako uzupełnieniem słabej zdolności kredytowej przedsiębiorcy. Jeśli podczas wnioskowania o kredyt, spotkasz się z pytaniem o możliwe do przedstawienia zabezpieczenia, jako jedną z opcji warto wskazać weksel. Jednocześnie suma, do której dłużnik może poddać się egzekucji, została ograniczona w taki sam sposób jak maksymalna suma zabezpieczenia spłaty pożyczki. Ograniczenia zabezpieczenia i egzekucji roszczeń wynikających z umowy pożyczki określone w ustawie antylichwiarskiej nie dotyczą firm pożyczkowych, banków ani SKOK-ów.
Umowa pożyczki w świetle Kodeksu cywilnego – forma
Wartość zabezpieczenia powinna odpowiadać co najmniej kwocie pożyczki plus odsetki. W przypadku dobrowolnego poddania się egzekucji niezbędne jest sporządzenie aktu notarialnego. Można określić chwilówki w nim, że dłużnik zobowiązuje się zapłacić określoną sumę pieniężną bądź też decyduje się na wydanie rzeczy określonych w dokumencie. Co jednak ważne, istotne jest dokładne wyliczenie świadczenia. Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do większości innych zabezpieczeń pożyczek, ubezpieczenie nie jest darmowe, a wręcz przeciwnie – może się okazać dość kosztowne.
- 24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnoskalową inwazję na Ukrainę.
- Jeżeli umowa określa te dane możemy uznać, że doszło do jej skutecznego zawarcia.
- Może on również zostać wystawiony in blanco, co oznacza, że kwota zostanie dopisana później.
Zabezpieczenie pożyczki przez umowę poręczenia
Klient ustanawiający zastaw ponosi niski koszt zabezpieczenia w porównaniu do kosztów ustanowienia hipoteki czy przewłaszczenia. Uniemożliwia to sprzedaż takiego przedmiotu klientowi na czas trwania zastawu. W przypadku rozwiązania umowy klient ma prawo wnioskować do instytucji finansowej o wykreślenie zastawu z rejestru. Oprócz tego zabezpieczenie pożyczki w formie ubezpieczenia zwiększy ogólny koszt naszego zobowiązania.
maksymalna wartość pożyczki
Umowa pożyczki podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC). Obowiązek podatkowy w przypadku umowy pożyczki ciąży na biorącym pożyczkę (wobec tego to pożyczkobiorca jest zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej oraz zapłaty podatku). Jeżeli spółka ma zawrzeć umowę pożyczki z członkiem zarządu będącym jedynym wspólnikiem spółki z o.o. (spółka jednoosobowa) albo jedynym akcjonariuszem spółki akcyjnej, to do zawarcia umowy konieczne jest zawarcie umowy w formie aktu notarialnego. O zawarciu takiej umowy notariusz zawiadamia sąd rejestrowy.
Hipoteka
Zgodnie z treścią umowy, opłata przygotowawcza wyniosła 225,00 złotych, a oprocentowanie roczne określono na 10 %. Łączne zobowiązanie do spłaty wyniosło 729,15 złotych, natomiast koszt przedłużenia terminu spłaty pożyczki na kolejne 30 dni 200,00 złotych. Zabezpieczeniem przedmiotowej pożyczki był weksel in blanco, który w przypadku braku spłaty pożyczkodawca miał prawo wypełnić na kwotę wynikającą z deklaracji wekslowej. W przypadku braku terminowej spłaty pożyczki wierzyciel powinien rozliczyć się z dłużnikiem z sumy uzyskanej z tytułu sprzedaży nieruchomości. Ewentualnie z nadwyżki wartości nieruchomości w przypadku zatrzymania prawa własności (ponad wartość nieruchomości). Obowiązek rozliczenia się stron staje się szczególnie istotny, gdy wartość przedmiotu przewłaszczenia przewyższa wysokość długu. Wierzycielowi powinna przypaść jedynie wartość zaspokajająca jego interes.
➟ Zwrot pożyczki na konto osoby trzeciej
W gazecie znalazła numer telefonu, pod którym firma pośrednicząca zaoferowała jej udzielenie pożyczki przez osobę prywatną – Adama G. Zabezpieczeniem zwrotu pożyczki były nieruchomości należące do Janiny Z. O wartości wielokrotnie wyższej niż pożyczki, które w przypadku braku zapłaty pożyczki w określonym terminie miały przejść na własność Adama G. Janina Z. Przed podpisaniem aktu notarialnego nie otrzymała żadnej kwoty pożyczki, zaś samego kontrahenta umowy poznała bezpośrednio przed zawarciem umowy. Mimo to w zapisach notarialnych znajdowało się stwierdzenie, że Janina Z.
- Jeżeli termin zwrotu pożyczki nie jest oznaczony, dłużnik obowiązany jest zwrócić pożyczkę w ciągu sześciu tygodni od wypowiedzenia umowy przez dającego pożyczkę.
- W takiej sytuacji to towarzystwo ubezpieczeniowe będzie spłacało raty, na warunkach określonych w umowie.
- Przepisu tego nie stosuje się, gdy zachowanie formy pisemnej jest zastrzeżone jedynie dla wywołania określonych skutków czynności prawnej.
- Charakterystyczną cechą tego typu aktu jest fakt, że nadając klauzulę wykonalności, sąd bada jedynie warunki formalne aktu, a nie jego merytoryczne podstawy.
Zabezpieczenie pożyczki gotówkowej – dla kogo?
- Jeśli po stronie pożyczkobiorcy dochodzi do opóźnienia w oddaniu pożyczonej sumy, pożyczkodawca może żądać zwrotu w walucie polskiej po średnim kursie NBP na dzień zwrotu pożyczki.
- Musimy jednak wziąć pod uwagę fakt, że w przeciwieństwie do większości innych zabezpieczeń pożyczek, ubezpieczenie nie jest darmowe, a wręcz przeciwnie – może się okazać dość kosztowne.
- Właśnie dlatego coraz więcej firm decyduje się na dodatkowe formy zabezpieczenia pożyczki gotówkowej celem zmniejszenia ryzyka.
- Wielość form sprawia, że każdy, kto zainteresowany jest pożyczeniem pieniędzy z banku, może znaleźć takie zabezpieczenie, które będzie dopasowane do indywidualnych potrzeb i preferencji.
Zanim więc udasz się do banku po kredyt dla firmy, zastanów się, co może stanowić jego zabezpieczenie. Pamiętaj, że rodzaj zabezpieczenia wpływa na koszt kredytu, a im silniejsze zabezpieczenie, tym niższe ryzyko podejmuje bank. Deklaracja wekslowa, czyli krótki dokument zawierający informacje, kto i jakiej kwoty może się domagać w przypadku niewywiązywania się z umowy kredytowej. Gwarancja PLD-KFG udzielana w ramach pomocy de minimis to rodzaj pomocy publicznej skierowanej do małych oraz średnich przedsiębiorstw. Stanowi ona cenne wsparcie dla firmy, ponieważ obejmuje nawet 80% kwoty kapitału kredytu, a maksymalny okres gwarancji wynosi odpowiednio 75 miesięcy dla kredytów obrotowych i 120 miesięcy dla kredytów inwestycyjnych. Ta i inne podobne sytuacje skłoniły ustawodawcę do uregulowania nie tylko wysokości kosztów należnych pożyczkodawcy z tytułu udzielenia pożyczka bez weryfikacji konta pożyczki, ale także sposobu zabezpieczenia pożyczki. Udziela się oczywiście pożyczek również bez zabezpieczenia, ale niekiedy może ono być niezbędne, zwłaszcza w przypadku wysokich kwot.
Umowa pożyczki często określa, że zostaje zawarta na z góry oznaczony okres (na czas oznaczony) po upływie tego terminu powinno dojść do zwrotu przedmiotu pożyczki. Na podstawie art. 721 Kodeksu cywilnego jest możliwe odstąpienie od umowy pożyczki przez pożyczkodawcę oraz prawo do odmowy wydania jej przedmiotu jeżeli zwrot pożyczki jest wątpliwy z powodu złego stanu majątkowego pożyczkobiorcy. Dotyczy to zarówno sytuacji, w której udzielenie pożyczki następuje w stronę jednej z wyżej wymienionych osób (osoba ta jest pożyczkobiorcą), jak i wtedy kiedy jej udzielenie następuje na rzecz spółki kapitałowej. Ograniczenie takie wynika z art. 15 § 1 Kodeksu spółek handlowych.
Warto przyjść do notariusza zanim będzie za późno i skutecznie zabezpieczyć zwrot swoich należności, szczególnie w dobie kryzysu. Banki udzielając chwilowki pożyczek, zawsze biorą pod uwagę ryzyko niewypłacalności klientów. Dlatego kredytodawcy na ogół decydują się na zabezpieczenie pożyczki.
- Warto pamiętać, że jeżeli wartość pożyczki przekracza jeden tysiąc złotych, to wówczas wymaga się zachowania formy pisemnej.
- Należy jednak mieć świadomość, że udzielenie pożyczki stanowi pewnego rodzaju ryzyko dla firmy.
- Albo spółki akcyjnej nie podlega opodatkowaniem podatkiem PCC.
- Jednakże pożyczkobiorca nie stawił się w miejscu wykupu ani też nie uiścił kwoty wskazanej na wekslu na rachunek bankowy powoda.
Istnieje jeszcze możliwość zabezpieczenia się na ruchomościach, np. Samochodzie czy jakiejś maszynie rolniczej poprzez ustanowienie zastawu. To https://kerpoch.wordpress.com/2024/08/26/kredyt-hipoteczny-pod-zastaw-mieszkania/ są prawdziwe możliwości zabezpieczenia umowy pożyczki – weksel zaś w przypadku braku majątku dłużnika nic nie znaczy, tym bardziej, że dziś dłużnik może mieć majątek, zaś jutro już nie, a weksel nie zabezpieczy Pańskich pieniędzy. Przewłaszczenie na zabezpieczenie jest jednym ze sposobów zabezpieczenia spłaty umowy pożyczki. Dłużnik będący właścicielem nieruchomości zawiera umowę pożyczki, w ramach której przenosi na własność wierzyciela nieruchomość.
Prawa i obowiązki pożyczkodawcy
Z różnych form zabezpieczenia pożyczki gotówkowej korzystają najczęściej firmy pożyczkowe, które chcą zmniejszyć ryzyko związane z udzielaniem finansowania. Co istotne, tego typu dodatkowe zabezpieczenie wymagane jest najczęściej wtedy, gdy uzyskanie pożyczki jest stosunkowo proste. Zabezpieczenie takie może być wymagane, gdy pożyczka udzielana jest na większą kwotę, a także wtedy, gdy pożyczkobiorcą jest osoba zadłużona, u której potencjalnie mogą wystąpić problemy ze spłatą zobowiązania finansowego. Zacznijmy od wyjaśnienia, czym dokładnie jest zabezpieczenie pożyczki gotówkowej.
Formy zabezpieczenia pożyczki udzielanej przez osobę prywatną innej osobie
W razie problemów z odzyskaniem pożyczki warto skorzystać z pomocy prawnika, czasem wystarczającą „motywacją” dla dłużnika jest otrzymanie profesjonalnego wezwania do zapłaty. Często pomocnym narzędziem jest również zawarcie ugody mediacyjnej. W ostateczności pozostaje droga sądowa i egzekucyjna, które mogą być znacznie skrócone dzięki odpowiednim wcześniejszym zapisom w umowie pożyczki. W ostatnim czasie coraz więcej osób prywatnych decyduje się na wzajemne udzielanie sobie pożyczek. Nawet jeśli udzielamy pożyczki osobie bliskiej, znajomemu, sąsiadowi, współpracownikowi, to warto pamiętać o kilku kwestiach, które warto zawrzeć w umowie oraz o możliwych sposobach zabezpieczenia spłaty. Pożyczka bankowa to pożyczka, która podlega przepisom Kodeksu cywilnego oraz Prawa bankowego.
Umowa pożyczki – jak prawidłowo ją zawrzeć i skutecznie egzekwować jej zwrot?
Przez dokument należy rozumieć nośnik informacji umożliwiający zapoznanie się z jej treścią. Przykładem formy dokumentowej jest email, sms, wiadomość na facebooku, czy nagranie rozmowy telefonicznej. Jednak, gdy wartość pożyczki przekracza tysiąc złotych powinna zostać dochowana forma co najmniej dokumentowa (ograniczenie to nie dotyczy jednak przedsiębiorców). Umowa pożyczki można zostać zawarta w dowolnej formie (ustnej, pisemnej, pisemnej z urzędowo poświadczoną datą, pisemnej z notarialnie lub urzędowo poświadczonymi podpisami, aktu notarialnego lub nawet dorozumianej).
- Wątpliwości takie zachodzą jeżeli wszystkie okoliczności przemawiają za tym, że pożyczka nie zostanie zwrócona.
- Dopiero w przypadku, gdy dłużnik nie wpłaci w zakreślonym terminie środków na wskazane konto, wpłaci je w niepełnej wysokości lub pozostawi wezwanie bez odpowiedzi – wtedy będzie mógł Pan skierować sprawę do sądu.
- Ponieważ to, czy zabezpieczymy pożyczkę, czy nie, może wpłynąć na przykład na kwotę udzielonego finansowania.
- Zanim będzie mogła nastąpić egzekucja z majątku dłużnika, zazwyczaj należy przejść przez kosztowny i czasochłonny proces uzyskiwania tytułu egzekucyjnego z klauzulą wykonalności w sądzie.
- Nic dziwnego, że firmy pożyczkowe stosują różnego typu metody zabezpieczenia pożyczek gotówkowych.
Weksel pozwala przyspieszyć postępowanie sądowe w celu uzyskania nakazu zapłaty. Instytucje finansowe udostępniające klientom swój kapitał np. W formie pożyczki czy faktoringu cichego, dążą do ograniczenia ryzyka transakcyjnego poprzez ustanowienie zabezpieczenia. W ten sposób w przypadku braku zwrotu pożyczonych środków, instytucja finansowa zapewnia sobie alternatywny sposób na odzyskanie zaangażowanego kapitału.
Często bowiem przy transakcjach zabezpieczonych wekslem dochodzi do sytuacji, w której co prawda wierzyciel ma dla siebie korzystny wyrok sądu, ale ponieważ dłużnik nie posiada majątku, to nie ma się z czego zaspokoić. Zawierając umowę pożyczki z osobą pozostającą w związku małżeńskim należy pamiętać o uzyskaniu zgody drugiego małżonka na zaciągnięcie zobowiązania. Jeżeli zgoda taka nie będzie udzielona w takiej formie (nawet jeżeli małżonek wiedział i akceptował zaciągnięcie pożyczki), to nie będzie możliwe prowadzenie egzekucji z majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską.
Radca prawny, absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu Łódzkiego. Doświadczenie zawodowe zdobyła podczas pracy w łódzkich kancelariach radcowskich oraz na licznych szkoleniach, w tym z zakresu amerykańskiego prawa handlowego. W kręgu jej zainteresowań znajduje się prawo cywilne, prawo handlowe (w tym prawo internetowe) oraz międzynarodowe umowy prawne i wymiana handlowa. Obecnie prowadzi własną kancelarię oraz występuje przed sądami, reprezentując naszych klientów. Mając na uwadze powyższe, potwierdzenie dokonania przelewu może również zostać uznane za dowód i stanowić podstawę do wytoczenia powództwa przeciwko Pana dłużnikom.
Banki doskonale zdają sobie sprawę z tego, że płynność finansowa to dla przedsiębiorców kluczowa kwestia i dlatego oferują finansowanie dopasowane do potrzeb i możliwości firm. Im wyższa jest kwota kredytu, tym większe prawdopodobieństwo, że bank będzie wymagał zabezpieczeń.